Wybrane zabiegi podologiczne

Nadmierne rogowacenie naskórka

Nadmierne rogowacenie naskórka powstaje najczęściej u osób starszych na skutek ucisku, tarcia w obrębie zdeformowanych stóp. Dolegliwość potęguje zanik tkanki tłuszczowej, którego przyczyną jest zaburzenia ukrwienia i odżywienia tkanek. Nadmierne rogowacenie może także być spowodowane m.in. zachwianiem równowagi hormonalnej organizmu, infekcjami grzybiczymi i alergiami skórnymi, reumatyzmem, cukrzycą, zaburzeniem pracy wątroby/nerek, nadwagą, niedoborem witamin głównie witaminy A, niewłaściwą pielęgnacją, nadmierną potliwością itd.

Hiperkeratoza – nadmierne skupiska mas rogowych o spoistej konsystencji są niebolesne. Powstają zarówno w obrębie wałów paznokciowych, jak i na grzbietach i krawędziach palców, przodostopiu i piętach.

Zespół pękających pięt – dochodzi do niej w wyniku przerostu warstwy rogowej naskórka, która łuszczy się i często pęka. Powstają rysy, szczeliny a nawet głębokie rozpadliny.

Usuwanie zrogowaciałego naskórka wykonujemy frezarką z odpowiednio dobraną końcówką oraz skalpelem. Konieczna jest także odpowiednia pielęgnacja w warunkach domowych.

Odciski

Powstają w wyniku nadmiernego ucisku na niewielki obszar skóry, co powoduje wytwarzanie zbyt wielu warstw komórek części rogowej naskórka (migracja nowych komórek staje się niemożliwa). Charakterystyczną cechą odcisku jest rdzeń, czyli twardy rogowy czop, najczęściej umiejscowiony centralnie. Często sięga on głęboko drażniąc zakończenia nerwowe i powodując ból.

Usuwanie odcisków to zabieg wykonywany przy użyciu specjalistycznej frezarki i odpowiednio dobranych frezów, w miarę potrzeby uzupełniany jest innymi zabiegami.

Aby uchronić newralgiczne punkty, zmniejszyć dolegliwości bólowe w miejscu tworzenia się odcisku zalecamy ortezy (odciążenia), albo wizytę u ortopedy.

Modzele

Modzele zmiany warstwy rogowej wywołane przez ucisk i tarcie w okolicach wyniosłości kostnych. Ma stałą spójną konsystencję, żółtą barwę i przerośnięte linie papilarne. Nie ma rdzenia jak odcisk. Modzele podczas chodzenia mogą boleć, co wiąże się z uciskiem na niżej leżące unerwione struktury. Mogą też pękać podczas chodzenia powodując pieczenie, czy palenie.

Usuwanie modzela odbywa się przy użyciu jednorazowego skalpela oraz mechanicznie, odpowiednio dobranymi frezami. Powstawaniu nowych modzeli można przeciwdziałać stosując odciążenia oraz odpowiednią pielęgnację stóp. Niezbędne systematyczne kontrole w gabinecie.

Brodawki wirusowe - kurzajki

Brodawki wirusowe (zwane kurzajkami) wywołane są przez wirus brodawczaka ludzkiego. Do zakażenia może dojść w wyniku bezpośredniego kontaktu „skóra do skóry”, dotykania skażonych przedmiotów, noszenie zakażonego obuwia lub nie noszenie obuwia w miejscach o podwyższonym ryzyku, np. baseny. Mogą pojawić się na każdej części ciała, także na stopach na grzbiecie i podeszwie stopy, palcach także około i podpaznokciowo. Występują początkowo w postaci pojedynczych grudek, powiększających się i dających często dość bolesne dolegliwości ze względu na głęboką penetrację skóry.

Usuwanie brodawek wirusowych – kurzajek polega na wymrażaniu zmiany podtlenkiem azotu i nanoszeniu preparatów chemicznych najpierw w gabinecie, a następnie systematyczne stosowanie zaleconych preparatów w domu. W warunkach domowych zalecane jest także stosowanie preparatów podnoszących odporność. Po upływie kilku tygodni konieczna jest kontrola leczenia w gabinecie.

Usuwanie brodawek jest procesem długotrwałym.

Badanie na obecność grzybicy i bakterii chorobotwórczych

Gabinet nasz posiada odpowiednie uprawnienia i warunki do pobierania materiału mykologicznego z paznokci w celu badania w kierunku grzybicy oraz pobierania materiału bakteriologicznego w celu zakażenia bakteriami. Następnie próbki wysyłane są do laboratorium. Badania mają na celu podjęcie właściwej terapii oraz skuteczne wyleczenie.

Rekonstrukcja płytki paznokciowej

Płytka paznokciowa może ulec zniszczeniu na skutek urazu, zakażenia. Przy użyciu odpowiednich preparatów możliwa jest jej rekonstrukcja do rozmiarów naturalnej płytki. Dzięki temu możliwe jest chodzenie w odkrytym obuwiu, a także na basen czy plażę.

Gabinet czynny:

od poniedziałku do piątku
9:00  – 17:00

w soboty
08.00 – 13.00

ul.  Jana III Sobieskiego 55a

62-030 Luboń

+ 48 783 003 037

gabinet.noemiruth@wp.pl

https://noemiruth.eu

Copyright © Gabinet Kosmetyczny N&R | Design by foto4y